SATICI ÜYE KULLANIM KLAVUZU

*Nasıl üye olabilirim ?

“Üye Ol” butonuna tıklayarak email adresiniz ve kendi belirlediğiniz şifre ile kolaylıkla sitemize üye olabilirsiniz.

 *Yenimini.com ‘a üye olmak ya da ürün satmak ücretlimidir?

Yenimini.com’a üye olmak ve sınırsız sayıda ürün sergilemek  ücretsizdir.Ürününüzün Yenimini.com üzerinden satılması durumunda, seçmiş olduğunuz satış koşuluna göre ürün satış bedelinin üzerinden normal sergilenen ürünleriniz için %10, öncelikli sergilenen ürünleriniz için %15 hizmet bedeli kesilmektedir.

*Normal sergileme ve Öncelikli sergileme arasında ne fark var?

Öncelikli sergileme ile ürününüz en üst sırada sergileceği için diğer ürünlere göre çok daha fazla alıcıya ulaşacak ve daha önce beğenilme ihtimali artacaktır.Bu sayede satılma olasılığı artan ürününüzün satış süresi ve satış ihtimali normal sergilenen üründen fazla olacaktır.

*Üye olurken banka bilgilerimi vermek zorunda mıyım ?

Üye olurken banka bilgilerinizi doldurmanız gerekmemektedir .Ürün satmak istediğinizde ürün satış bedelinizi hesabınıza geçebilmemiz için banka bilgilerinin girilmiş olması gerekmektedir.

*Ürün yüklemek çok zaman alır mı ?

Ürün yükleme sayfalarımız ilgili kategoride Alıcı’nın ürünü anlaması için gerekli bilgileri içerip Satıcı’nın kolaylıkla doldurması amacıyla tasarlanmıştır. İlk ürününüzü yükledikten sonra “benzer ürün yükle” seçeneği ile benzer ürünlerinizi tüm bilgileri tekrar girmek zorunda kalmadan çok hızlı bir şekilde yükleyebilirsiniz.

*Ürünü yüklerken nelere dikkat etmeliyim ?

Ürününüzü en iyi temsil eden açık fon üzerine çekilmiş  ürünün orjinal  fotorafları,ürün hakkında verilmiş doğru ve açıklayıcı bilgi,ürün markası ve bedeninin içeriğinde bulunduğu başlık seçimi ,ürününüzü daha dikkat çekici kılacaktır.Ürününüz için doğru kategori seçtiğinize emin olunuz.Yüklenilen ürünler admin kontrolü sonrası yayına alınacaktır.

- Yaptığımız gözlemler kargo bedelinin satıcı tarafından ödendiği ürünlerin daha hızlı satıldığını göstermektedir.Eğer siz de ürününüzün daha hızlı satılmasını istiyorsanız ürününüz için yaklaşık kargo bedelini en yakın kargo şirketinden öğrenerek kargo bedeli dahil olarak ürününüzü  fiyatlarsanız ürününüz alıcı için daha cazip gözükecektir

-Alıcının minimum kargo bedeli ödemesini sağlamak ,yapacağınız alışveriş için daha iyi oylama almanızı sağlayabilir.Unutmayın kimse uygun olsun diye ikinci el aldığı ürüne ,neredeyse ürün bedeli kadar kargo ücreti  ödemek istemez.

-Satış işlemleriniz sonrası alıcılar yapılan işlemi oylayacak ve bu oylamalar sonraki satışlarınız için diğer alıcılara referans olacaktır.Değerlendirme kriterlerine ekstra önem göstermenizi öneririz.

-Ürünleriniz satıldığı zaman yenimini  email ile tarafınızı bilgilendirecektir.Bu sebeple sürekli kontrol edebildiğiniz bir hesap seçmenizi öneririz.Satışı gerçekleşen ürünlerin 3 iş günü içerisinde kargoya teslim edilmesi gerekmektedir.Bu süre içerisinde ürünleri kargoya teslim etmediğiniz taktirde satış iptal edilecek ve ürün bedeli alıcıya geri ödenecektir.Üç kere ürünü kargoya zamnında teslim etmeyen kullanıcının üyleiği yenimini.com tarafından dondurulur.

-Satmış olduğunuz ürünün eksiksiz ve mekanik eşyalar için çalışır durumda olduğunu kontrol ederek kargoya vermek satıcının sorumluluğundadır.Ayrıca satıcı ürünü kargo esnasında zarar görmeyeceği şekilde ambalajlamakla da yükümlüdür.Eksik ve zarar görmüş gönderiler alıcılar tarafından kargo tutanağı ile iade edilecektir.Bu iadenin kargo bedelini satıcı ödeyecektir.Ayrıca  4077 sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik gereğince, cayma hakkını kullanarak ürünü iade edebilir. Bu koşulda da kanun gereği kargo bedelini Satıcı ödemektedir.

-Ürünlerin iade edilmemesi için , ürün hakkında net ve anlaşılır açıklamalar yazmaya özen gösteriniz,kıyafetler için renginin solmamış olduğunu,herhangi bir yerinde özel bir yıpranmanın olup olmadığını ve lekesiz olduğunu bir kez daha detaylı olarak kontrol ediniz.Ürünlerinizi yıkanmış ve kullanılmaya hazır olarak gönderiniz .Oyuncaklar için tüm parçalarının tam ve çalışır durumda olduğundan emin olunuz.Üzerlerinde herhangi bir yıpranmışlık veya hasar bulunan ürünün bu hasarını ayrıntılı olarak açıklama kısmında belirtiniz.Size gelmesini istemediğiniz hiçbir ürünü başkasına göndermeyiniz.

*Ürünün fiyatını belirlerken nelere dikkat etmeliyim?

Satıcı üye ürünlerinin fiyatını belirlemekte serbesttir. Ayrıca belirlediği fiyatı daha sonra” Ürün Bilgisi Güncelle” seçeneği ile değiştirme şansına sahiptir. Yenimini.com’da satış sürecinde olan benzer kategori ve benzer durumdaki ürün fiyatlarının Satıcı üyeler için faydalı bir referans olacağı düşünülmektedir

*Sadece ikinci el ürün mü satabilirim?

Yenimini.com bireysel kullanıcıların ikinci el ürün alım satımına aracık etmeyi hedefleyen bir platformdur. Bu sebeple bireysel kullanıcıların satın alıp kullandığı (ya da istisnai olmak ile birlikte etiketini çıkarmayarak kullanmadığı ürünleri) ürünleri satması amaçlanmaktadır. Kurumsal üyelere ve mağaza açarak sıfır ürün satılmasına onay verilmemektedir.

*Ürünüm satıldı mesajı geldi şimdi ne yapmalıyım ?

Ürününüzün satılması ile ilgili size gelen mesajın içerisinde Alıcı’nın iletişim bilgileri bulunacaktır. Satis işlemi sırasında Alıcı ile Kargo konusunda mesajlaşmanız ve kargo şirketi ve muhtemel maliyeti ile ilgili bilgi alışverişi yapmanız önerilir. Satılan ürününüzü 3 iş günü içerisinde kargoya vermeniz gerekmektedir. Ürünü kargo’ya teslim ettikten sonra “Profilim” altında,” Sattığım Ürünler” bölümünde “Ödemesi Yapılanlar” kısmı seçilerek ilgili satış işleminin Kargo Şirketi ve Kargo Numarasını doğru şekilde girmeniz çok onemlidir. Aksi taktirde yenimini.com kargonuzun teslim edilip edilmediğini takip edemeyecek ve satış işlemi ve hesabınıza ödeme gerçekleşemeyecektir.

*Satılan ürünümü kargoya teslim etmezsem ne olur ?

Ürün satıldıktain sonra 3 iş günü içerisinde ürünün kargoya teslim edilmemesi durumunda satış işlemi iptal olur ve Alıcı’nın ödemesi kendisine 2 iş günü içerisinde iade edilir. Ürünü kargoya teslim etmeyen Satıcı için ilgili satış işlemi için en düşük puandan değerleme yapılarak uyarı notu verilir ve 3 kere aynı uyarıyı alan Satıcı üyenin üyeliği dondurulur.

*Ürnümü kargoya teslim ettim ödememi ne zaman alacağım ?

Ürününüz kargoya teslim edildikten sonra Alıcı üyenin satış işlemini  en geç 3 iş günü içerisinde onaylaması veya ürününüzü iade etmesi gerekmektedir. Alıcı tarafından 3 iş günü içerisinde onaylanmayan yada iade edilmeyen işlemler otomatik olarak onaylanır. Alıcının işlemi onaylamasını takiben en geç 3 iş günü içerisinde ürün satış bedelinizin yenimini.com hizmet bedeli kesildikten sonra kalan kısmı belirtmiş olduğunuz hesaba yatırılacaktır..

*Ürünüm iade edildi şimdi ne yapmalıyım?

Ürününüz iade edildiğinde ,alıcı üyeden iade sebebi girmesi istenecektir.iade sebebi yasal cayma hakkı ise “Hesabım/Urün iadelerim” menüsünden ürününüzü tekrar satış sürecine dahil edebilirsiniz.Urün iadesebebi ayıplı/kusurlu mal ise ürünün tekrar satış sürecine eklenmesine izin verilmeyecektir.

*İade kargo bedelini kim ödeyecek?

Alıcı üye ürününüzü kargoyu teslim almadan ve kutusunu açmadan iade eder ise kargo bedeli Alıcı’nın yükümlülüğündedir. Kargo teslim alınmadan iade edilen işlemde Alıcı üye kargo bedelini ödemez ise Satıcı üyenin uyarısı ve şikayeti ile yenimini.com Alıcı’ya kargo bedeli eksik olarak ürün bedelini iade edecek ve Satıcı nin hesabina da bu iade kargo için ödemiş olduğu bedeli  ödeyecektir. Eğer Alici ürünu teslim aldıktan sonra 3 gün içerisinde iade hakkını kullanır ise bu iadenin kargo bedeli yasal sebeplerden Satıcı üye tarafından ödenecektir.

*Oluşabilecek anlaşmazlıklar nasıl çözülecek ?

Anlaşmazlık durumunda iletişim altında bulunan “bize ulaşın” formunu doldurmanız yeterlidir.En kısa süre içerisinde yenimini.com yetkilileri sizinle irtibata geçecektir.

*Sakıncalı ürünler nelerdir?

Alım-Satımı devlet iznine tabi olan ürünler

Alkollü içecekler

Ateşli silahlar ve bıçaklar

Askeri teçhizat

Canlı hayvan

Çalıntı mallar, seri numarası çıkarılmış ürünler

Dinleme cihazları

Hisse senedi, tahvil, bono

İnsan organları

Kaçak ve ithalatı yasak ürünler

Kopya ve bandrolsuz ürünler

Kültür ve tabiat varlıkları

Maymuncuk ve kilit açıcılar

Promosyon ürünleri

Pornografik içerikli malzemeler

Radar dedektörleri

Reçeteli ilaçlar, Lensler, Endikasyon bilgisi içeren ürünler

Resmi kıyafetler ve üniformalar

Sahte veya Replika ürünler

Şans oyunları biletleri

Telsiz ve komünikasyon cihazları

Toplu elektronik posta adresi listeleri

TV dekoderleri ve şifreli yayın çözücüler

Tütün mamülleri & Elektronik sigaralar

Uyuşturucu madde ve kullanımını sağlayan araçlar

Ürün vasfına sahip olmayan listelemeler

Yanıcı ve patlayıcı maddeler

Yasaklı yayınlar

Veteriner Tıbbi Ürünler


Yeni Mini © 2015 - Tüm hakları saklıdır.